Oglądając katalogi lub strony internetowe z sukniami ślubnymi macie wrażenie, że szyte są wyłącznie dla szczupłych kobiet z pełnym biustem i wąską talią? 

Projektanci zapomnieli chyba o pannach młodych, które noszą rozmiar większy niż 40, a takich są miliony! Większe dziewczyny skazane są na szycie na miarę oraz gust i umiejętności krawcowej. Pocieszające jest to, że dobrze dobrana suknia zatuszuje mankamenty figury oraz podkreśli jej walory. Zobaczcie, na co musicie zwrócić uwagę, jeśli jesteście pannami młodymi typu "plus size".

Większość kobiet, które mają problem z zakupem garderoby posiadają figurę tzw. jabłka lub gruszki. Albo mają za dużo "na górze" albo "na dole", tu za wąsko, tu za szeroko... Do takich kształtów nie można ubrać sukienki w fasonie rybki (syrenki), a i inne należy dobierać z dużą ostrożnością. Najlepiej zrezygnować też z bieli i wszelkich błyszczących, odbijających światło materiałów, które podkreślają krągłości. Dobrze jest wybrać delikatny krem. Suknia ślubna ma przywrócić figurze proporcje, odwracać uwagę od mankamentów urody, a przykuwać wzrok do jej atutów. Zobaczcie jak to zrobić.

Panie w większym rozmiarze dobrze wyglądają w sukni, której góra ma dekolt w kształcie litery V. Taki krój wysmukla figurę. Pięknie wyglądają sukienki wiązane na karku, które układają się w szpic i dobrze podtrzymują biust. Pod biustem suknia powinna być obcisła (bez odcinań i poziomów). Najlepsze są pionowe cięcia materiału. Spódnica powinna mieć linię litery A, czyli wąska na górze i rozszerzająca się ku dołowi. Najlepiej, by była skromna, bez ozdób i falban. Jeśli jednak panna młoda na nie zdecyduje się, powinna pamiętać, że aplikacje, np. perełki na sukni powinny być przyszyte w liniach pionowych. Poziome zdobienia dodatkowo poszerzają. Aby wydłużyć sylwetkę, sukienka może mieć mały tren i dłuższy welon sięgający co najmniej do połowy pleców. Krótkie welony, które spływają na ramiona, optycznie poszerzają sylwetkę.

Duże biodra

Ten problem dotyka najczęściej kobiet o figurze gruszki. Wybierając suknię ślubną zależy szukać takiej, która optycznie zmniejszy pupę, a podkreśli talię i dekolt. Dobrze, by suknia miała zdobioną górę. Ozdoby będą skupiać uwagę na atrakcyjniejszej części ciała panny młodej.

Duży brzuch

Problem z brzuchem mają najczęściej panie o figurze jabłka (duża góra, zgrabny dół). Takie panny młode powinny unikać noszenia sukienek dopasowanych w talii. Najlepiej wyglądają modele empire z talią przesuniętą do góry pod biust. W ten wyjątkowy dzień warto założyć bieliznę modelującą, która zatuszuje wszystkie "oponki". Jako że takie dziewczyny zwykle mają zgrabne nogi, wato ubrać nieco krótszą sukienkę.

Puszyste ramiona

Puszyste ramiona można zakryć luźnymi, ale nie za krótkimi rękawami lub etolą. Najlepiej, by sukienka takich panien młodych miała rękawek. Najkorzystniej wyglądają dekolty w serek (nigdy w łódkę). W ten wyjątkowy dzień warto ubrać podłużną biżuterię, która zrównoważy sylwetkę i odwróci uwagę od ramion. Mogą to być długie kolczyki, które wysmuklają szyję i wisiorki, ktore wydłużą sylwetkę. Niedopuszczalne są rękawiczki - rozciągają optycznie sylwetkę i sprawiają, że ręka wygląda na grubszą, niż jest w rzeczywistości.

Mały biust

Kobiety z małym biustem powinny wybierać sukienki z wszytym biustonoszem push-up. Stanik będzie dobrze się trzymał, jeśli obszyty będzie silikonowymi paskami. Góra sukienki musi bardzo dobrze dopasowana, by biustonosz nigdy spod niej nie wystawał. Najlepiej dopasowują się gorsety wiązane z tyłu na sznurek, a nie zapinane na zamek. Dokolt powinien być wycięty w serduszko. Dobrze, by góra sukienki miała marszczona fakturę, falbanki lub żaboty. Wtedy biust będzie wydawał się większy.

Duży biust

Pokaźny biust zmniejszy optycznie głęboko wycięty dekolt w kształcie litery V i zaszewki piersiowe przeniesione w pionowe szwy, przechodzące przez środek piersi. Dobrze, by biust podtrzymywany był przez wiązanie na karku lub szersze ramionka. Dobrym rozwiązaniem są też proste fasony sukien eksponujące plecy, a ukrywające dekolt.